بزمانه
یافته‌ها و دیدگاه‌های حمید بزم شاهی اصفهانی

چند سالی بود که لکه ای قرمز رنگ روی پوست جناق سینه ام پیدا شده بود. این لکه به مرور بزرگ و بزرگ تر می شد و اگر دو روز دوش نمی گرفتم بسیار خارش داشت. یک بار که قصد داشتم به شنا بروم متصدی استخر از ورودم جلوگیری کرد و گفت که این بیماری پوستی است و نمی شود وارد شوی.

به متخصص پوست مراجعه کردم، دکتر گفت شما قبلا در نوجوانی شوره ی سر داشتی؟ گفتم بله. گفت این یک نوع حساسیت به عرق خودتان است!

من متعجب شدم که مگر می شود پوست به عرقی که خودش ترشح می کند حساسیت داشته باشد؟ اگر این طور است چه ارتباطی با شوره سر در نوجوانی داشته است؟ بالاخره به دستور پزشک تمکین کرده و دو رقم شامپو که یکی "سلنیوم" و یکی "کل تار" بود را تهیه و به مدت 6 سال مصرف کردم. پس از هر بار مصرف کمی التهاب آن کاهش می یافت و مجدداً عود می کرد.

از یک سال پیش شوره سر نیز به آن اضافه شد و خارش شدید پوست سر و ریزش فراوان شوره عاجزم کرده بود. مصرف انواع شامپوهایی که با آب و تاب تبلیغ می شود هم کارساز نشد که نشد تا نهایتاً به توصیه همسرم، یک بار حنا برای عید غدیر به سرم بستم و یک بار هم سدر به سرم مالیدم. آثار شوره به طرز معجزه آسایی رفع شد. من که ذوق زده شده بودم این بار کمی سدر به محل التهاب روی سینه ام مالیدم. پس از دو مرحله استفاده از این داروی معجزه گر، آثار التهاب پوستی که به نظرم قارچ باشد نیز به مرور در حال محو شدن است.

چه می شد که طب سنتی خودمان را هم نگه می داشتیم و آن را خرافه و زشت و عقب مانده تصور نمی کردیم؟ چه می شد که علاوه بر دستاوردهای روزآمد پزشکی دستاوردهای چندهزار ساله اجدادمان را نیز حفظ می کردیم تا بدانیم که کدام داروی گیاهی برای چه چیزی مفید است؟ تا بدانیم کدام غذا را کی بخوریم و با چه چیزی بخوریم و به چه اندازه مصرف کنیم؟

ـــــــــــ

هشدار: به گفته بعضی از آشنایان و همچنین احتمال خودم، استفاده از سدر برای موها باعث سفیدی مو می‌شود.